Menu

Ile mleka powinnam odciągać?

Za dużo czy za mało...

Jest to pytanie, nad którym zastanawia się każda świeżo upieczona mama. Kiedy podczas pierwszych dni ODCIĄGANIA pokarmu wydaje Ci się, że produkujesz tylko odrobinę mleka, możesz być sfrustrowana – zwłaszcza jeśli inne młode mamy narzekają na uczucie pełności w piersiach.

Jednak zanim zaczniesz się martwić i zniechęcać, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Relaksujące odciąganie pokarmu
  • Dziecko o wiele wydajniej wpływa na produkcję mleka niż odciąganie pokarmu z piersi.
  • W pierwszych tygodniach będziesz produkowała mniej mleka niż wtedy, kiedy Twoje dziecko będzie nieco starsze.
  • Przyzwyczajenie ciała do odciągania pokarmu może zająć trochę czasu – pamiętaj, że jest to nowe doświadczenie.
  • Rano produkcja mleka jest większa.
  • Jeśli jesteś zdenerwowana lub zestresowana produkujesz mniej mleka – w takim przypadku zrób sobie przerwę i spróbuj ponownie później.
  • Jeśli właśnie skończyłaś karmienie piersią lub odciąganie pokarmu, produkujesz mniej mleka niż kilka godzin wcześniej.
  • Wygodny laktator wysokiej jakości pomoże zwiększyć produkcję mleka.

Co więcej, ilość mleka, którą możesz odciągnąć, jest kwestią indywidualną – nie ma to nic wspólnego z wielkością piersi czy produkcją mleka! Może to być tylko 5 ml lub nawet 200 ml.

Karmienie dziecka butelką Tommee Tippee

Nie martw się też, jeśli Twój maluch wydaje się pić z butelki więcej mleka, niż produkujesz podczas jednej sesji odciągania pokarmu. Wcale NIE oznacza to, że produkcja mleka jest niska – szybki i stały przepływ w butelkach dla niemowląt sprawia, że dziecko je szybciej i może nie zdawać sobie sprawy z tego, że jego mały brzuszek jest pełny.

Pamiętaj też, że produkcja mleka będzie się różnić w zależności od tego, jak się czujesz. Zmęczenie, stres, a nawet głód mogą mieć swoje skutki. Postaw swoje potrzeby na pierwszym miejscu i zadbaj o siebie. Nie chodzi tu o egoizm – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ilości odciąganego mleka, skontaktuj się z lekarzem lub innym odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą.

Czy mogę podgrzać odciągnięte mleko?

Jak często powinnam odciągać pokarm?

Każda mama, która odciąga pokarm, wie, że jest on warty co najmniej tyle co złoto.
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj