Wsparcie produktowe

Uzyskaj pomoc dotyczącą posiadanych produktów

Nie wiesz, jak używać jednego z naszych produktów?

Nie masz pewności, jak je czyścić?

Znajdź wszystkie przydatne informacje właśnie tutaj.

Laktator silikonowy


Laktator silikonowy

Wprowadzenie

Dziękujemy za zakup silikonowego laktatora ręcznego Tommee Tippee! Ten prosty silikonowy laktator z naszej kolekcji Made for Me™ z delikatną siłą ssania może służyć do komfortowego odciągania pokarmu, zbierania wypływającego mleka lub ulżenia Twoim wypełnionym piersiom.

Na tej stronie znajdziesz pomocne informacje, które pozwolą Ci wygodnie używać laktatora, oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym produkcie i rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Części urządzenia

Wprowadzenie

W pudełku oprócz laktatora znajdziesz silikonową sterylizującą nakładkę, która pomoże zachować sterylność laktatora podczas jego przenoszenia. Wystarczy wlać do laktatora 30 ml wody i włożyć go do kuchenki mikrofalowej na 4 minuty z założoną nakładką.

W zestawie znajduje się także jeden jednorazowy sterylny woreczek do przechowywania mleka, gotowy do natychmiastowego użycia.

Pojemności

Laktator posiada dwie miarki ułatwiające monitorowanie przepływu mleka i jego ilości. Miarka w mililitrach (ml) oraz w brytyjskich uncjach objętości (floz) znajduje się na boku od Twojej strony (z oznaczeniem milimetrów), a miarka w amerykańskich uncjach objętości floz) po przeciwnej stronie (z oznaczeniem US).

Uwaga…

 • Najlepszym momentem na pierwsze użycie laktatora (o ile nie otrzymałaś innych zaleceń) będzie czas po pierwszym dziennym karmieniu dziecka.
 • Usiądź wygodnie i spróbuj się odprężyć.
 • Pamiętaj, nie próbujesz wyssać mleka. Wypływa ono samo z kanalików tuż za brodawką sutkową.
 • Korzystanie z laktatora nie powinno sprawiać Ci bólu. Jeśli tak jest, spróbuj zmniejszyć nacisk. Następnie obejrzyj piersi. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia lub rozgrzane punkty na skórze, odstaw laktator i niezwłocznie zwróć się o radę do doradcy laktacyjnego.
 • Każda z mam jest inna. Możesz mieć mniej mleka lub mieć go za dużo. Ilość mleka może się też zmieniać w zależności od pory dnia (rano lub wieczorem) lub różnić się ilością w obu piersiach.
 • Nie korzystaj z laktatora, jeśli mleko przestało wypływać. Daj piersiom odpocząć.

Jak używać

Jak używać nakładki sterylizującej?
 1. Umyj laktator w wodzie z dodatkiem mydła i spłucz dokładnie czystą wodą.
 2. Wlej do niego 30 ml wody.
 3. Nałóż nakładkę na laktator, upewniając się, że trójkątne oznaczenia na niej i na laktatorze pasują do siebie.
 4. Włóż laktator z nakładką do mikrofali. Włącz mikrofalę na 4 minuty (750-1000 W).
 5. Pamiętaj o odczekaniu co najmniej 2 minuty na ostygnięcie laktatora przed jego wyjęciem z mikrofali. Laktator będzie wypełniony gorącą wodą i parą. Aby uniknąć poparzeń, zachowaj szczególną ostrożność podczas wyjmowania.
 6. Laktator zachowa sterylność do 24 godzin, jeśli wylejesz wodę i pozostawisz nałożoną nakładkę.

Jak przykładać silikonowy laktator do piersi?

 1. Delikatnie ściśnij dolną część laktatora.
 2. Delikatnie umieść muszlę laktatora na piersi, z brodawką sutkową i otoczką pośrodku.
 3. Zwolnij ucisk. Twoja brodawka powinna spocząć w wąskiej szyjce laktatora i zostać delikatnie wessana w głąb po zwolnieniu ucisku. Twoja pierś nie musi szczelnie wypełniać całego laktatora, nie trzeba jej też przyciskać do muszli.
 4. W celu uzyskania najlepszych rezultatów, umieść brodawkę centralnie w wąskiej szyjce laktatora. Po kilku próbach z pewnością znajdziesz dla siebie najlepsze dopasowanie.

Jak używać laktatora do zbierania mleka?

Podczas karmienia jedną piersią wiele mam odkrywa, że druga pierś również wydziela nieco mleka. Możesz wykorzystać silikonowy laktator Made for Me® do zbierania mleka z drugiej piersi podczas karmienia dziecka.

Najpierw przyłóż laktator do piersi w sposób opisany powyżej.

 1. Jeśli mleko już wypływa, pozostaw laktator, by je zbierał.
 2. Jeśli potrzebujesz stymulacji przepływu, delikatnie ściśnij laktator kilka razy lub pomasuj pierś, aż do pojawienia się mleka.
 3. Podaj maluchowi drugą pierś, podczas gdy za pomocą laktatora zbierasz mleko z pierwszej.
 4. Kiedy mleko przestanie swobodnie wypływać, odstaw laktator od piersi. Przelej mleko do czystej, wysterylizowanej butelki lub woreczka, jak pokazano na rysunkach, do następnego karmienia lub przechowania.
Jak używać laktatora jako ręcznego odciągacza pokarmu?

Aby używać laktatora jako ręcznego odciągacza pokarmu, może być konieczne wypróbowanie kilku nieznacznie różnych ułożeń, by odnaleźć jego najwygodniejsze dopasowanie do piersi.

 1. Przyłóż laktator do piersi w sposób opisany powyżej.
 2. Ściśnij podstawę laktatora i zwolnij ucisk, aby delikatnie odciągać mleko z piersi. Po napełnieniu pojemnika przelej mleko i powtórz czynność odciągania.
 3. Jeśli potrzebujesz stymulacji przepływu, delikatnie ściśnij laktator kilka razy lub pomasuj pierś, aż do pojawienia się mleka. Może być Ci wygodniej trzymać laktator, gdy napełnia się mlekiem.
 4. Kiedy mleko przestanie swobodnie wypływać, odstaw laktator od piersi. Przelej mleko do czystej, wysterylizowanej butelki lub woreczka, jak pokazano na rysunkach, do następnego karmienia lub przechowania.

Kiedy chcesz przerwać lub zatrzymać odciąganie mleka

Chcąc odpocząć lub przerwać odciąganie mleka, możesz odłożyć laktator na czyste i suche miejsce. Silikonowy laktator ma podstawę z przyssawką, która pozwala utrzymać go w pionie, przyczepionego do powierzchni i zapobiega przypadkowemu rozlaniu mleka.

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Mleko z piersi należy przechowywać zgodnie z poniższymi wytycznymi. Należy mieć na uwadze, że tabela zawiera informacje na temat długości okresu przechowywania mleka odciągniętego z piersi dla dziecka urodzonego w terminie i nieobciążonego żadnymi problemami zdrowotnymi.

 Metoda przechowywania mleka z piersi

Zużyj przed upływem 

Pamiętaj…

W temperaturze pokojowej <25°C

6 godzin

 • Nigdy nie rozmrażaj ani nie podgrzewaj mleka odciągniętego z piersi w kuchence mikrofalowej.
 • Nigdy nie zamrażaj ponownie już odmrożonego mleka.
 • Mleko przechowywane w lodówce, ale przeznaczone do zamrożenia zamroź w ciągu 24 godzin.
 • Po rozmrożeniu przechowuj mleko w lodówce i zużyj w ciągu 12 godzin.
 • Nie gotuj mleka odciągniętego z piersi.
 • Jeśli nie zużyjesz całego rozmrożonego mleka, wylej resztę.

W lodówce, w temperaturze 5-10°C

3 dni

W lodówce, w temperaturze 0-4°C

6 dni

Zamrożone

6 miesięcy

 • Chcąc zamrozić mleko odciągnięte z piersi, zachowaj nieco pustego miejsca na górze butelki, ponieważ zwiększy ono objętość. Najłatwiej jest mrozić mleko w indywidualnych porcjach 60-125 ml.
 • Mleko może ulec rozwarstwieniu podczas przechowywania. Dokładnie je wstrząśnij w celu ponownego zmieszania przed podaniem dziecku.
 • Zamrożone mleko odmrażaj w lodówce lub wkładając butelkę do letniej wody, aż osiągnie ono temperaturę ciała. Możesz także użyć podgrzewacza do butelek Tommee Tippee.
 • Jeśli chcesz zabrać ze sobą z domu odciągnięte mleko, upewnij się, że pozostanie ono zimne lub zamrożone aż do pory karmienia.

Jak korzystać z woreczków do przechowywania odciągniętego mleka?

 1. Odciągnij mleko do laktatora.
 2. Umyj ręce wodą z mydłem i spłucz przed dotknięciem woreczka.
 3. Otwórz woreczek, odrywając i wyrzucając zakładkę i delikatnie rozsuń strunowe zapięcie.
 4. Otwórz woreczek i wlej świeżo odciągnięte mleko. Jeśli planujesz zamrozić mleko odciągnięte z piersi, nie przekraczaj objętości 350 ml — wolne miejsce na górze woreczka jest przewidziane na zwiększenie objętości pokarmu przy zamrożeniu.
 5. Wyciśnij z woreczka możliwie jak najwięcej powietrza i zamknij podwójne strunowe zapięcie.
 6. Napisz Twoje imię (jeśli przechowujesz woreczek w pracy), datę i objętość mleka.
 7. Włóż woreczek do lodówki lub zamrażarki aż do czasu użycia.
 8. Zamrożone mleko odmrażaj w lodówce lub wkładając woreczek do miski z letnią wodą, aż osiągnie on temperaturę ciała.
 9. Możesz zauważyć, że przechowywane mleko rozwarstwia się. Wstrząśnij je w celu ponownego zmieszania przed karmieniem.
 10. Po zużyciu wyrzuć woreczek, ponieważ jest on jednorazowy.

Pamiętaj…

 • Aby silikonowy laktator pozostał sterylny podczas przenoszenia, po sterylizacji przechowuj go z nałożoną nakładką sterylizującą.
 • Zawsze przechowuj laktator silikonowy w chłodnym i suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego.
 • Przechowuj silikonowy laktator z dala od rączek niemowląt i małych dzieci.
 • Nie dopuszczaj do kontaktu produktu z produktami żywnościowymi na bazie tłuszczu (np. sosów z oliwą/pomidorami), ponieważ spowoduje to jego zaplamienie.


Jak czyścić silikonowy laktator?

Jak czyścić silikonowy laktator?

Silikonowy laktator można myć w czystej mydlanej wodzie, ale nie w takiej, w której myłaś już inne rzeczy. Po umyciu dokładnie spłucz laktator czystą wodą.

Sterylizację laktatora możesz przeprowadzać, używając dostarczonej nakładki i wkładając go do kuchenki mikrofalowej, stosując sterylizację na zimno, parową lub UV.

Dostarczony z laktatorem woreczek na mleko jest jednorazowy i sterylny, gotowy do natychmiastowego użycia.