Menu

Jak przygotować butelkę z mlekiem modyfikowanym?

Dowiedz się, jak przygotować mleko modyfikowane, sterylizować butelki i podawać posiłek dziecku dzięki wskazówkom Tommee Tippee.

W TEORII PRZYGOTOWANIE MLEKA MODYFIKOWANEGO TO DOŚĆ ŁATWE ZADANIE. JEŚLI JEDNAK NIGDY WCZEŚNIEJ TEGO NIE ROBIŁAŚ LUB MUSISZ PODGRZAĆ MLEKO W ŚRODKU NOCY, KIEDY NAWET NAJPROSTSZE CZYNNOŚCI SĄ ZNACZNIE TRUDNIEJSZE, POTRZEBUJESZ DROBNEJ POMOCY. ZACHĘCAMY DO PRZEJRZENIA WSKAZÓWEK TOMMEE TIPPEE.

Sterylizator

STERYLIZUJ

Zanim zaczniesz przygotowywać mleko modyfikowane, wysterylizuj butelkę i smoczek. Upewnij się również, że powierzchnia, na której pracujesz jest czysta i że masz umyte ręce. Jeśli używasz sterylizatora Tommee Tippee, butelki będą wysterylizowane przez 24 godziny, gdy znajdują w sterylizatorze.

RÓB NA ZAMÓWIENIE

Wcześniejsze przygotowanie butelek z myślą o zaoszczędzeniu czasu może być kuszące. Lepiej jest jednak przygotować każdą butelkę z osobna ze względu na zmniejszenie ryzyka infekcji. Jeśli musisz przygotować się z wyprzedzeniem (na przykład, jeśli wychodzisz), przelej schłodzoną, przegotowaną wodę do butelek i zabierz je ze sobą w torbie dla dziecka. Gdy nadejdzie czas karmienia, spróbuj i w razie konieczności podgrzej wodę (większość kawiarni i restauracji dysponuje podgrzewaczami do butelek lub udostępni Ci naczynie z gorącą wodą do podgrzania butelki). Po podgrzaniu wody możesz dodać mleko modyfikowane i przygotować pokarm. Nasze poręczne pojemniki na mleko w proszku umożliwiają przygotowanie porcji mleka i przechowywanie jej w butelce gotowej do użycia.

UŻYWAJ GORĄCEJ WODY

Używanie wody o temperaturze powyżej 70°C zabija bakterie zawarte w mleku modyfikowanym. Najłatwiejszym sposobem uzyskania odpowiedniej temperatury jest zagotowanie czajnika wody i pozostawienie go do schłodzenia na około 20-30 minut. Nigdy nie wlewaj wrzącej wody do butelek, ale również nie pozostawiaj wody w czajniku dłużej niż 30 minut. Wlej do butelki ilość wody zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu mleka modyfikowanego.

Dozowanie mleka modyfikowanego

DOZOWANIE

Na opakowaniu mleka modyfikowanego znajdziesz informacje na temat tego, ile miarek potrzeba do przygotowania butelki w zależności od wieku lub wagi dziecka. Nawet podczas karmienia nocnego, gdy jesteś zaspana, ważne jest, aby odpowiednio odmierzyć ilość. Zbyt duża lub zbyt mała porcja może sprawić, że dziecko źle się poczuje. Odmierz płaską miarkę, ale nie dociskaj proszku — potrzebna jest luźna, idealnie odmierzona płaska miarka. Aby mieć dokładną miarkę w środku nocy lub uniknąć noszenia całego opakowania, gdy wychodzisz z domu, użyj pojemnika na mleko w proszku.

Wstrząśnij butelkę

WSTRZĄŚNIJ

Przykręć mocno pokrywkę lub smoczek do butelki, uwolnij swoje umiejętności barmańskie i delikatnie wstrząśnij lub zamieszaj koktajl, aż cały proszek całkowicie się rozpuści.

IDEALNY POKARM

Niemowlęta są bardzo wybredne i chcą odpowiedniego mleka — ani zbyt gorącego ani zbyt zimnego. Najlepszym sposobem sprawdzenia tego jest umieszczenie kropli na wewnętrznej stronie nadgarstka, gdzie skóra jest wrażliwa jak usta dziecka. Mleko powinno być letnie. Jeśli mleko jest zbyt gorące, można je schłodzić, umieszczając butelkę z nakrętką przykrywającą smoczek pod zimną bieżącą wodą.

NIE MA DRUGIEJ SZANSY

Po karmieniu wylej mleko i nigdy nie podgrzewaj ani nie używaj go ponownie. To nie jest bezpieczne dla Twojego dziecka. Dlatego też zaleca się, aby nie mieszać mleka modyfikowanego z mlekiem matki w tej samej butelce. Mleko matki można przechowywać, natomiast mleko modyfikowane należy wylać chwilę po przygotowaniu. Mieszanie obu rodzajów mleka sprawi, że może zmarnować się mleko z piersi, a nikt tego nie lubi!

Czyszczenie butelki

PO KARMIENIU

Zawsze przed sterylizacją umyj butelki w ciepłej wodzie z płynem przy użyciu szczotki do butelek i smoczków (nie ma potrzeby sterylizacji szczotki), a następnie wypłucz.

ZUŻYJ I WYRZUĆ

Warto mieć oko na butelki. Nie używaj butelek, które są bardzo zużyte lub porysowane i sprawdzaj, czy smoczki nie są rozdarte. Zaleca się zakup nowych butelek dla każdego dziecka.

STREFA BEZ MIKROFALÓWKI

Nie ulegaj pokusie szybkiego podgrzewania butelki w mikrofalówce — składniki odżywcze zawarte w mleku modyfikowanym ulegną zniszczeniu. Mogą również wytworzyć się gorące miejsca, które mogą oparzyć Twoje dziecko. Podobnie, jeśli chcesz rozmrozić mleko z piersi, zrób to w temperaturze pokojowej, zamiast odgrzewać je w mikrofalówce.

Wskazówki i porady dotyczące karmienia butelką

Karmienie butelką i karmienie mieszane

Wybór butelki lub karmienia piersią należy tylko i wyłącznie do Ciebie. 
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj