Menu

Obalanie mitów dotyczących karmienia piersią

Kiedy dosłownie wszyscy bliscy i znajomi ustawiają się w kolejce do przekazania Ci „dobrych rad” (które zresztą nawzajem się wykluczają!), kiedy tylko dowiedzą się, że jesteś w ciąży, trudno oddzielić fakty od fikcji. Tommee Tippee przygotował listę najpopularniejszych mitów na temat karmienia piersią i odpowiadające im fakty:

„Twoje mleko jest za rzadkie lub za gęste”

Matka Natura jest genialna – mleko z piersi jest dokładnie takie, jakie powinno być. Zmienia się też w trakcie karmienia: od bardziej wodnistego mleka I fazy, które zaspokaja pragnienie dziecka, po bogate i odżywcze mleko II fazy, które pojawia się pod koniec karmienia. Nie przejmuj się jego wyglądem! Po prostu zaufaj, że jest idealne dla Twojego maluszka.

„Dziecko je tak często, że nie masz wystarczająco pokarmu”

Żołądek noworodka jest wielkości jego piąstki, więc maleństwo potrzebuje jeść naprawdę niewiele. Często też dziecko chce się tylko napić – a nie zjeść pełny posiłek. Jeśli pozycja do karmienia jest właściwa, a dziecko jest po nim spokojne, częste karmienie jest dobre, ponieważ stymuluje produkcję mleka na kolejny posiłek.

„Powinnaś karmić co 4 godziny przez 20 minut”

Zapomnij o zegarku i karm dziecko zgodnie z jego potrzebami – kiedy pokazuje Ci, że jest głodne. Apetyt maluszka zmienia się od jednego posiłku do drugiego i z dnia na dzień. W ciągu kilku pierwszych tygodni nie oczekuj konkretnych schematów czy rutyny.

„Aby produkować pokarm, musisz pić dużo krowiego mleka”

Zdrowa dieta obejmująca warzywa, owoce, ziarna i białka to wszystko, czego potrzebuje karmiąca mama, aby zapewnić właściwe składniki odżywcze do produkcji mleka. Źródłem wapnia są różne produkty nienabiałowe, np. ciemnozielone warzywa, ziarna, orzechy i ryby kostne. Zresztą tak na marginesie – widziałaś kiedykolwiek ssaka, który pije mleko krowy?!

„Niektóre dzieci mają alergię na mleko matki”

Nie martw się – nie można być uczulonym na mleko z piersi. Za to owszem, dziecko MOŻE być uczulone na coś, co je lub pije jego mama (najczęściej krowie mleko lub soję). Zwykle jednak wystarcza usunięcie z diety podejrzanego produktu – i po kłopocie.

„Nie ma czegoś takiego, jak trudność w jednoczesnej akceptacji piersi i butelki”

Twoje maleństwo może być zdezorientowane, kiedy będziesz mu naprzemiennie proponować pierś i butelkę. Może to prowadzić do niewłaściwego ssania piersi. Odpowiednia butelka dla dziecka może pomóc, ale nie zawsze da się uniknąć kłopotów.

„Karmienie piersią dziecka, które skończyło rok, nie przynosi mu żadnych korzyści”

Mleko matki jest fantastycznym suplementem dla stałych pokarmów i wzmacnia system odpornościowy dziecka tak długo, jak długo jest mu podawane.

„Podczas każdej sesji powinnaś karmić obiema piersiami”

Aby zapewnić dziecku dobrą mieszankę mleka I i II fazy, ważne jest, aby dziecko najpierw wyssało mleko z jednej piersi – nawet jeśli oznaczałoby to brak ssania drugiej piersi podczas danego karmienia.

„Dzieci dostają potrzebne mleko w ciągu pierwszych pięciu minut karmienia”

Ależ to by było wspaniałe! I choć jest tak w przypadku wielu starszych dzieci, najlepiej pozwolić dziecku ssać do czasu, kiedy zacznie wysyłać sygnały, że już się najadło – np. rozluźnienie rączek i ramion lub odessanie się od piersi.

Za dużo mleka z piersi może prowadzić do otyłości dziecka”

Kto wymyśla takie bzdury? Mleko z piersi ma idealną zawartość składników odżywczych. Jego skład zmienia się wraz z upływem kolejnych tygodni i miesięcy, aby zapewnić zbilansowaną dietę, zgodnie z potrzebami rosnącego dziecka.

„Kiedy karmisz piersią, nie możesz zajść w ciążę”

W tych sprawach naprawdę warto znać fakty. Chociaż wyłączne karmienie piersią co cztery godziny i brak używania smoczka może pomóc w powstrzymaniu owulacji przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie, nie jest to niezawodna metoda antykoncepcji. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o metodach, które będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

„Ponure mamy mają niedobre mleko”

Złość nie ma wpływu na jakość Twojego mleka! Jeśli sesja karmienia była trudna i dziecko jest po nim niespokojne, może ono po prostu reagować w ten sposób na Twoje poddenerwowanie.

„Karmienie piersią powoduje wiotczenie biustu”

Niestety, wszystkie doświadczamy tego z wiekiem – bez względu na to, czy karmimy piersią, czy nie. Znasz kogoś, kto wymyślił eliksir na wieczną młodość??

„Dziecko karmione piersią musi dostawać dodatkową porcję wody w gorące dni”

Mleko z piersi zawiera tyle wody, ile potrzebuje dziecko.

„Odciąganie mleka to dobry sposób na stwierdzenie, ile tak naprawdę masz pokarmu”

Dziecko zawsze będzie w stanie wyssać więcej mleka, niż możesz go odciągnąć. Pompowanie pozwala jedynie stwierdzić, ile jesteś w stanie odciągnąć. Zresztą ilość mleka będzie zmieniać się za każdym razem i zależy od wielu czynników, w tym od poziomu stresu!

Poznaj żargon karmienia piersią

Co warto wiedzieć zanim zaczniesz karmić piersią

Czy mogę nadal karmić piersią po powrocie do pracy?

Podjęliśmy ryzyko i zrobiliśmy coś zupełnie innego – i zadziałało.
Przeczytaj historię Amy

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj