Wsparcie produktowe

Uzyskaj pomoc dotyczącą posiadanych produktów

Nie wiesz, jak używać jednego z naszych produktów?

Nie masz pewności, jak je czyścić?

Znajdź wszystkie przydatne informacje właśnie tutaj.

Klasyczna


Klasyczna

Wprowadzenie

Dziękujemy za zakup butelek Closer to Nature. Aby pomóc Ci rozpocząć ich używanie oraz zadbać o to, by służyły dziecku przez długi czas, zebraliśmy tu wszystkie niezbędne informacje, jak również przydatne wskazówki, porady i instrukcje dotyczące rozwiązywania problemów.

CZĘŚCI PRODUKTU

Oto przydatny przewodnik po wszystkich częściach butelki. Tu dowiesz się też, jak składają się one w całość.

Jak korzystać z butelek dla niemowląt Tommee Tippee

Jak korzystać z butelek dla niemowląt Tommee Tippee?

*Przed każdym użyciem dokładnie sprawdź butelkę i rozciągnij jej smoczek we wszystkich kierunkach
**Ze względów bezpieczeństwa i higieny zaleca się wymianę smoczka do butelki co 2 miesiące lub wcześniej w przypadku zauważenia oznak uszkodzenia lub zużycia

Gdzie powinien znajdować się zawór, kiedy karmię dziecko?

Zawór będzie działał niezależnie od ułożenia butelki, ale najlepiej, by znajdował się na górze, blisko noska malucha.

Czy mogę używać smoczków antykolkowych Advanced Anti-Colic z butelkami Closer to Nature?

Krótka odpowiedź: nie, z powodu różnicy zaworów. Większość naszych produktów posiada elementy pasujące do siebie nawzajem, by jak najbardziej ułatwić Ci życie. Ale smoczki do butelek Closer to Nature charakteryzują się wbudowanym zaworem odpowietrzającym i nie są kompatybilne z butelkami antykolkowymi Advanced Anti-Colic.

Jak trwałe są smoczki do butelek?

Smoczki muszą znosić całkiem sporo ze strony małych dziąseł i ząbków, dlatego należy je regularnie wymieniać. Zalecamy wymianę smoczków co 2 miesiące lub po zauważeniu pierwszych oznak uszkodzenia lub zużycia.

Czy mogę kupić butelki ze smoczkami o szybszym przepływie?

Wszystkie nasze butelki, z wyjątkiem pojemności 340 ml, są obecnie standardowo wyposażone w smoczki o powolnym przepływie, ponieważ są one najlepsze dla noworodków, a większość rodziców kupuje butelki, zanim dziecko przyjdzie na świat. Nasza butelka 340 ml jest wyposażona w smoczek o średnim przepływie.

W miarę rozwoju dziecka możesz kupić dodatkowe smoczki o szybszym przepływie, jeśli maluch chce jeść szybciej.

Mamy w asortymencie smoczki o średnim przepływie, odpowiednie dla większości dzieci w wieku od około 3. miesiąca, oraz smoczki o szybkim przepływie, które spodobają się maluchom od mniej więcej 6. miesiąca życia. Podany wiek jest jedynie sugerowanym zakresem — Ty sama najlepiej znasz swoje dziecko i będziesz najlepszą osobą do podjęcia decyzji, kiedy będzie ono gotowe na smoczek o szybszym przepływie.


Tyle słyszy się niepokojących informacji o bisfenolu A (BPA) — czy ta substancja znajduje się w butelkach Tommee Tippee (i co to właściwie jest)?

Wszystkie butelki Tommee Tippee są wolne od bisfenolu A (BPA). Są wykonane z plastiku zwanego polipropylenem — lekkiego, łatwego w czyszczeniu i całkowicie bezpiecznego dla zdrowia. Bisfenol A (BPA) — lub inaczej (CH₃)₂C(C₆H₄OH)₂ dla was, pasjonatów chemii — to związek chemiczny używany w produkcji niektórych tworzyw sztucznych od lat 60. ubiegłego wieku i powszechnie uważany za czynnik mogący zaburzać gospodarkę hormonalną w organizmie. Mówiąc krótko, nie jest dobry, więc go nie stosujemy.

Czy mogę przechowywać w butelce mleko odciągnięte z piersi?

Tak, nasze butelki będą zachwycone tym zaszczytem. Mamy nawet specjalnie pokrywki do nałożenia na butelki, by przechować mleko w lodówce lub zamrażalniku. Jeśli odciągasz i przechowujesz mleko z piersi, być może zainteresuje Cię nasza kolekcja akcesoriów Express and Go™, z wygodnymi woreczkami do odciągania, przechowywania i podgrzewania pokarmu oraz karmienia dziecka (zgodnie z dewizą wszystko-w-jednym). Oszczędzą Ci one konieczności przelewania mleka, dlatego na żadnym etapie nie uronisz ani kropli.

Czy mogę poddać zużyte butelki recyklingowi?

Tak. Nasze butelki Closer to Nature oraz Advanced Anti-Colic są wykonane z polipropylenu (PP), który doskonale nadaje się do recyklingu.

Czyszczenie i konserwacja

TAK POSTĘPUJ

 • Przed pierwszym użyciem butelki rozłóż wszystkie części i zanurz je na 5 minut we wrzącej wodzie dla zapewnienia właściwej higieny
 • Umyj butelkę przed pierwszym i po każdym użyciu
 • Zawsze myj butelkę natychmiast po użyciu
 • Myj produkt w ciepłej wodzie z detergentem lub w zmywarce (tylko na górnej półce)
 • Do czyszczenia użyj szczotki do butelek i smoczków TT
 • Wysterylizuj wszystkie elementy butelki po umyciu oraz przed użyciem (wszystkie je można sterylizować metodą parową (sterylizacja elektryczna lub w mikrofali), przez wygotowanie lub na zimno z użyciem tabletki/środka do sterylizacji
 • Obejrzyj dokładnie smoczek przed każdym użyciem i delikatnie pociągnij go we wszystkich kierunkach
 • Wyrzuć go z chwilą zauważenia pierwszych oznak uszkodzenia lub zużycia
 • Ze względów bezpieczeństwa i dla zachowania higieny zalecamy regularną wymianę smoczków do butelek co 2 miesiące

TEGO NIE RÓB

 • Nie czyść butelki rozpuszczalnikiem ani silnymi środkami chemicznymi
 • Nie dopuszczaj do kontaktu butelki z produktami żywnościowymi na bazie tłuszczu, np. sosami z dodatkiem pomidorów lub marchwi
 • Nie wywracaj smoczka na drugą stronę podczas czyszczenia, ponieważ może to skutkować jego uszkodzeniem
 • Nie pozostawiaj ani nie przechowuj butelki w miejscu mocno nasłonecznionym lub w pobliżu źródeł ciepła, ani nie pozostawiaj jej w środku odkażającym (roztworze do sterylizacji) na dłużej niż jest to zalecane, ponieważ może to osłabić materiał smoczka
 • Nie przechowuj w pobliżu ani nie dopuszczaj do kontaktu butelki z rozpuszczalnikami lub silnymi środkami chemicznymi
 • Butelka nie nadaje się do wkładania do tradycyjnego piekarnika ani piekarnika mikrofalowego z włączoną funkcją grillowania
 • Nie podgrzewaj pokarmu w kuchence mikrofalowej ze szczelnie zamkniętą butelką Najpierw zdejmij smoczek, odkręć obsadę i uchwyt butelki

OSTRZEŻENIA

W TROSCE O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO DZIECKA!

 • ZAWSZE należy używać produktu pod nadzorem osoby dorosłej. Przypadki pozostawienia małego dziecka bez opieki z akcesoriami służącymi do picia skutkowały wypadkami, takimi jak upadki i odłączenie elementów produktu.
 • Przed podaniem pokarmu należy zawsze sprawdzić jego temperaturę. Podgrzewanie mleka w kuchence mikrofalowej może powodować bardzo wysoki miejscowy wzrost temperatury. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podgrzewania pokarmu w kuchence mikrofalowej.
 • Podgrzany pokarm należy zawsze wymieszać dla równomiernego rozprowadzenia ciepła oraz sprawdzić temperaturę przed podaniem.
 • Przygotowując pokarm, należy stosować się do wskazówek producenta mleka modyfikowanego. Świeżo przegotowaną wodę pozostawić do ostygnięcia przed wlaniem jej do butelki.
 • NIGDY nie należy używać smoczków do butelek jako smoczków uspokajających.
 • Ciągłe i długotrwałe ssanie płynów prowadzi do próchnicy. U małych dzieci próchnica może rozwijać się nawet w przypadku spożywania napojów niesłodzonych. Może to nastąpić, jeśli dziecko używa butelki przez dłuższy okres w ciągu dnia, a w szczególności w nocy, gdy wydzielanie śliny jest ograniczone, a butelka pełni funkcję smoczka uspokajającego.


Czy butelki można myć w zmywarce?

Oczywiście! Włóż je jednak na górną półkę. Tak, jak w przypadku wszystkich białych lub przezroczystych przedmiotów z tworzywa sztucznego, butelki mogą ulec zaplamieniu i stracić estetyczny wygląd po umyciu w zmywarce (będzie to winą np. sosu bolońskiego lub zupy marchewkowej, którą spożywaliście z maluchem dzień wcześniej). Jeśli nie uda się usunąć plam, nie szkodzi — butelki są nadal w pełni bezpieczne, po prostu nie wyglądają już tak ładnie.

Czy mogę poddać zużyte butelki recyklingowi?

Tak. Nasze butelki Closer to Nature oraz Advanced Anti-Colic są wykonane z polipropylenu (PP), który doskonale nadaje się do recyklingu.

Rozwiązywanie problemów

Dlaczego moja butelka się odkształciła?

Nasze butelki mają unikalny, „zwężony w talii” kształt, który dodaje im uroku i ułatwia trzymanie. Jeśli butelka straciła pierwotny kształt, przyczyną mogło być wlanie do niej zbyt gorącej wody. To doprowadziło przypuszczalnie do wytworzenia próżni, która „wessała" butelkę do wewnątrz i spowodowała jej lekkie odkształcenie. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepiej jest pozostawić wrzątek do ostygnięcia przez około 30 minut przed przygotowaniem pokarmu. Dzięki temu butelka Tommee Tippee zachowa swoją wdzięczną, oryginalną figurę.

Jeśli jeszcze nie znasz naszego urządzenia Perfect Prep, które przygotowuje butelkę w odpowiedniej temperaturze w niecałe 2 minuty, czas nadrobić to niedopatrzenie. Z Perfect Prep żadna butelka nie będzie zdeformowana…

Dlaczego moje smoczki szybko się zużywają?

Smoczki muszą znosić całkiem sporo ze strony małych dziąseł i ząbków, dlatego należy je regularnie wymieniać. Zalecamy wymianę smoczków co 2 miesiące lub po zauważeniu pierwszych oznak uszkodzenia lub zużycia.

Dlaczego wzór/miarka na butelce się starły?

Po pierwsze — wiedząc, że może Cię to zaniepokoić, śpieszymy z zapewnieniem, że barwnik, którego używamy do ozdabiania naszych butelek posiada certyfikat klasy spożywczej, stąd nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia, nawet jeśli trafi do ust czy też znajdzie się na paluszkach lub innych częściach ciała.

Wszystkie nasze butelki poddajemy gruntownym testom i robimy co w naszej mocy, aby zaradzić ścieraniu się wzorów.

Q oparciu o doświadczenia rodziców podpowiadamy Ci kilka możliwych przyczyn wystąpienia tej sytuacji:

 • Jak długo używasz butelek?

W idealnym świecie nasze butelki służyłyby maluchom przez całe życie, ale nie da się ukryć, że po kilku miesiącach użytkowania mogą pojawić się pewne ślady zużycia, szczególnie wtedy, gdy używasz, myjesz i sterylizujesz tę samą butelkę każdego dnia.

 • Jak myjesz swoje butelki?

Mycie ręczne w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub umieszczenie butelki na górnej półce w zmywarce jest idealnym rozwiązaniem. Szorowanie butelki lub układanie jej w dolnej części zmywarki może spowodować starcie jej dekoracji/miarki.

 • Jak sterylizujesz butelki?

Wszystkie metody sterylizacji są jak najbardziej w porządku, ale w przypadku zbyt silnej mocy roztworu przy sterylizacji na zimno lub jeśli zostawisz butelkę w roztworze odkażającym na czas dłuższy niż zalecany, może to spowodować odbarwienie dekoracji/miarki i sprawić, że butelka oraz smoczki zmatowieją.