Menu

Jak zmienić pieluchę

Dzięki Tommee Tippee dowiesz się, co zrobić, aby zmiana pieluchy stała się łatwym i bezstresowym zadaniem.

NIE OSZUKUJMY SIĘ. ZMIANA PIELUCHY NIE WYMAGA UKOŃCZENIA STUDIÓW. JEŚLI JEDNAK PRZEWIJANIE SPĘDZA CI SEN Z POWIEK LUB POTRZEBUJESZ SZYBKICH INSTRUKCJI, TOMMEE TIPPEE SŁUŻY POMOCĄ.

NA POCZĄTEK PODSTAWY, CZYLI KIEDY ZMIENIAĆ PIELUCHĘ.

Często – oto najprostsza odpowiedź. Noszona zbyt długo mokra lub brudna pieluszka może powodować odparzenia lub inne dolegliwości, które sprawią, że pupka dziecka będzie obolała, co z kolei będzie skutkować morzem wylanych łez. A więc tak, na początku będziesz zmieniać pieluchy jakieś 12 razy dziennie.

Mokra lub brudna pieluszka to oczywisty sygnał do jej zmiany. Zauważysz również, że dziecko przeważnie będzie siusiać lub robić kupkę zaraz po karmieniu. Dzięki temu łatwo będzie Ci przewidzieć kolejną zmianę pieluchy.

Tata zmieniający pieluchę

CZY ISTNIEJE DOBRY I ZŁY SPOSÓB PRZEWIJANIA DZIECKA?

Spokojnie, przy zmianie pieluchy ciężko jest popełnić jakikolwiek poważny błąd. Jednak jeśli chcesz uniknąć przecieków, zsuwania się pieluszki lub dyskomfortu Twojego małego aniołka, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

PRZYGOTUJ SIĘ

Przewijać będziesz w domu i poza nim. Bez względu na to, czy zmieniasz pieluchę w domu na przewijaku, czy sięgasz po torbę na pieluchy, potrzebujesz wszystkich niezbędnych drobiazgów, dzięki którym cała operacja przebiegnie sprawnie i pomyślnie.

 • Porządny zapas czystych pieluch – oczywista sprawa, jednak nie przesadzaj. Pieluchy mają różne wielkości. Nie kupuj więc za dużo małych rozmiarów – dziecko szybko rośnie.
 • Mata do przewijania lub ręcznik – dobrze mieć składaną matę, która przyda się do przewijania dziecka poza domem, i bardziej wygodny model na zmianę pieluch w domu.
 • Wilgotne chusteczki lub waciki i ciepła woda – zacznij od ciepłej wody, a następnie, kiedy dziecko będzie mieć około dwóch tygodni, przerzuć się na chusteczki.
 • Krem ochronny – nie jest niezbędny, ale warto go używać, aby chronić delikatną skórę dziecka.
 • Pojemnik na zużyte pieluchy do domu lub worki na pieluchy, kiedy jesteś poza nim lub brakuje Ci miejsca.
 • Dodatkowy zestaw ubrań dziecięcych – nie daj się zaskoczyć, kiedy zdarzy się mały wypadek z kupką. Miej pod ręką dodatkowe ubranka dla maluszka.
Przewijanie

ZMIANA PIELUSZKI – KROK PO KROKU

Weź głęboki oddech – zaczynamy:

 • Na początek umyj ręce lub użyj środka do dezynfekcji rąk.
 • Rozłóż matę do przewijania lub ręcznik i połóż na nim dziecko, układając je na pleckach (uwaga: nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki na podwyższeniu).
 • Odepnij rzepy pieluszki i wytrzyj nią tyle kupki, ile dasz radę.
 • Podnieś nóżki dziecka, trzymając je za kostki, i wyjmij brudną pieluchę. Złóż brudną pieluchę na pół (czystą stroną do zewnątrz) i odłóż na bok.
 • Umyj dziecko, korzystając z ciepłej wody i bawełnianych wacików lub nawilżanych chusteczek. Pamiętaj, że dziewczynki myje się w kierunku od przodu do tyłu; nie zapomnij też o skórze pomiędzy fałdkami na nóżkach.
 • Delikatnie osusz myte miejsca przed ponownym uniesieniem nóg dziecka i umieszczeniem pod nim czystej pieluszki – część z rzepami powinna znaleźć się pod pupką dziecka, natomiast część chłonna pomiędzy jego nogami.
 • Jeżeli używasz kremu ochronnego, nałóż teraz jego cienką warstwę.
 • Zapnij pieluszkę za pomocą rzepów i dopasuj ją tak, aby wygodnie opinała dziecko, ale nie była za ciasna i nie szczypała skóry maluszka.
 • Połóż dziecko w bezpiecznym miejscu i posprzątaj. Wyrzuć pieluchę, chusteczki itp. do pojemnika na zużyte pieluchy lub specjalnego woreczka i umyj ręce lub użyj środka do dezynfekcji rąk.

Teraz odetchnij chwilę i… od początku!

Z czasem będziesz przewijać jak pieluszkowa maszyna. Teraz, kiedy opanowałaś już tę umiejętność, pewnie zastanawiasz się, jak często dziecko powinno robić kupkę i jak powinna ona wyglądać. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie odpowiedzi na ten temat.

Jak często moje dziecko powinno robić kupkę?

Dołączenie do lokalnej grupy mam było najlepszą rzeczą, jaką zrobiłam.
Przeczytaj historię Sukari

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj