Menu

Jak często moje dziecko powinno robić kupkę?

Tommee Tippee posiada niezbędne informacje na temat kupki dziecka. Dowiesz się, co uważane jest za normalne i jak często dziecko powinno robić kupkę.

TO, JAK CZĘSTO DZIECI POWINNY WYPRÓŻNIAĆ SIĘ, JEST JEDNYM Z PYTAŃ NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PRZEZ MAMY TOMMEE TIPPEE — NIE TYLKO TY MASZ TAKIE WĄTPLIWOŚCI.

Kupka dziecka

Bez względu na to, czy czujesz, że zmieniasz pieluszki co dziesięć minut lub martwisz się, że nie zmieniasz ich wystarczająco często, prawdopodobnie ruchy jelit Twojego dziecka są normalne. Niektóre dzieci są jak maszynki do robienia kupki, robią kupkę kilka razy dziennie, zazwyczaj przed lub po każdym karmieniu. Inne dzieci mogą nie robić kupki przez kilka dni (na pewno jednak dokładnie wiesz, gdy dziecko zrobi kupkę!).

Zobaczysz, że u noworodka należy częściej zmieniać pieluszki. Noworodka średnio trzeba przewijać około 12 razy w ciągu 24 godzin, ale możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ tempo to spowalnia się w miarę dorastania dziecka (ufff!). To jest jednak moment, kiedy Twój pojemnik na zużyte pieluszki stanie się Twoim najlepszym przyjacielem.

To, czym karmisz Twoje dziecko, może również decydować o częstotliwości robienia kupki. Mleko z piersi zawiera naturalny środek przeczyszczający, dzięki któremu dzieci karmione piersią mogą się częściej wypróżniać, szczególnie w pierwszych dniach życia. Mleko modyfikowane jest trudniejsze do trawienia dla niemowląt, co zmienia konsystencję ich kupki i sprawia, że jest ona twardsza. Oznacza to, że w tym przypadku prawdopodobieństwo zaparcia jest dużo wyższe.

Zanim jednak sięgniesz po sok z suszonych śliwek, prawdopodobnie warto wiedzieć, że naprężanie się i płacz u dziecka podczas robienia kupki jest zupełnie normalnym zachowaniem. Samo to nie oznacza, że dziecko ma zatwardzenie. Dopóki kupka jest miękka, wszystko jest w porządku.

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak pomóc dziecku się wypróżnić, czytaj dalej nasze ogólne wskazówki na temat kupki dziecka. Obejmują one wszystko, co chcesz wiedzieć na swój nowy ulubiony temat.

Kupka dziecka

CZY TA KUPKA JEST NORMALNA?

Jesteś zaskoczona kolorem, konsystencją i zapachem kupki dziecka! Dzięki Tommee Tippee możesz stać się ekspertem w jednym z najczęściej omawianych tematów wśród nowych rodziców, o tym co jest normalne, a co nie.

Kupka. Coś, o czym się nie myśli, a na pewno nie mówi, zanim nie zostanie się rodzicem. A teraz to nie tylko gorący temat rozmowy, ale zastanawianie się nad tym, czy kolor, konsystencja, zapach lub częstotliwość jest normalna, zaczyna doprowadzać Cię do szału!

Kupka dziecka przyjmuje różne odcienie i formy, i potrafi zadziwić nawet najbardziej doświadczonych rodziców. Dzięki podręcznym wskazówkom dotyczącym kupki dziecka rozwiejemy wszelkie wątpliwości, jakie masz na temat pełnej pieluszki...

PIERWSZA KUPKA DZIECKA

Jednym z najbardziej niezwykłych stolców dziecka jest jego pierwsza kupka. Jest to bowiem coś, co nazywa się smółką, na którą składa się wszystko, co mama spożyła, gdy dziecko było w łonie. Ta kupka ma kolor ciemnozielono-czarny i jest bardzo lepka, co może utrudnić wytarcie dziecka. Tak, to wygląda jak coś, czym asfaltuje się drogi — to całkiem normalne i może trwać co najmniej kilka dni.

KUPKA DZIECKA KARMIONEGO PIERSIĄ

Po ustaniu smółki, kupka dziecka zacznie zmieniać kolor na jaśniejszą zielono-czarną, a następnie żółtą barwę. Często jest ona dosyć jasna. Zmieni się również konsystencja, od lepkiej do ziarnistej, a nawet luźnej. Powinna być miękka i łatwa do wydalenia. Największą niespodzianką dla nowych rodziców jest często zapach, ponieważ jest on o wiele lepszy niż można by się tego spodziewać — dodatkowa zaleta karmienia piersią!

KUPKA DZIECKA KARMIONEGO BUTELKĄ

Mleko modyfikowane jest dziecku nieco trudniej strawić niż mleko z piersi, co powoduje niewielkie różnice w kupce dziecka. Kupka dziecka karmionego butelką może być większa niż dziecka karmionego piersią. Jeśli chodzi o kolor, można oczekiwać, że kupka będzie blado-żółta lub żółtawo-brązowa i będzie mieć mocniejszy zapach. Na szczęście Twój system na zużyte pieluszki powinien pomóc utrzymać te paskudne zapachy z dala.

KUPKA DZIECKA PRZY WPROWADZANIU POKARMÓW STAŁYCH

Wszystko ulega zmianie! Dzięki stałym pokarmom, kupka Twojego dziecko staje się większa i grubsza. To coś bardziej podobnego do tego, czego można się spodziewać u dorosłej osoby. I niestety kupki będą miały dużo gorszy zapach! Zauważysz, że różne pokarmy mają różny wpływ na kupkę. Czasami można zobaczyć kolor kupki, który odzwierciedla to, co podano dziecku do jedzenia. Zaobserwujesz również, że niektóre ciężkostrawne pokarmy przechodzą przez dziecko natychmiast. Zmieni się to wraz z upływem czasu, w miarę przyzwyczajania się dziecka do różnego rodzaju pożywienia. W międzyczasie będziesz się zastanawiać, co to są te dziwne małe czarne kawałki (WSKAZÓWKA: to prawdopodobnie ten banan). Ta kupka po prostu stała się prawdziwa.

ODRZUTOWA KUPKA

Tak, Twoje dziecko może osiągnąć niespotykaną siłę podczas robienia kupki! Nie zdziw się, jeśli kupka, na którą czekałaś dłużej niż zwykle, wyjdzie z pieluszki.

Kupka dziecka

NA CO NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ W KUPCE DZIECKA

Wiesz już, że kupka przyjmuje różne kształty i rozmiary (nie wspominając o zapachach i kolorach). Z tego powodu czasami trudno jest stwierdzić, gdy coś jest nie tak. Niemniej jednak jest kilka objawów mogących oznaczać większy problem, na które należy uważać:

  • Biegunka — płynna lub nawet nagła biegunka może być objawem ząbkowania lub uczulenia. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie infekcji lub innych problemów medycznych.
  • Zaparcia — niektóre niemowlęta nie robią kupki tak często, jak inne dzieci (zwłaszcza jeśli są karmione butelką). Jeśli jednak Twoje dziecko naprawdę się zmaga, płacze, a jego kupka wygląda jak odchody królika, należy skontaktować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli w kupce dziecka znajduje się krew. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi powyższymi poradami na temat tego, jak często dziecko powinno robić kupkę.
  • Krew — krew w stolcu dziecka jest zwykle objawem zaparcia i można temu łatwo zaradzić. Niemniej jednak, aby się upewnić, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
  • Zielona kupka — zielona kupka jest normalna u noworodków, ale może być oznaką infekcji u starszych dzieci. Jest to częsty objaw u niemowląt karmionych piersią, wywołany tym, że piją one całe początkowe mleko, ale nie otrzymują odżywczego mleka na koniec karmienia.
  • Blada kupka — bardzo blada kupka jest oznaką żółtaczki, która jest powszechna u noworodków. Jeśli jednak trwa ona dłużej niż kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.

POWODZENIA w INSPEKCJONOWANIU pieluszek!

Jak zmienić pieluchę

Czy myśl o zmianie pieluszek spędza Ci sen z powiek?
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj