Menu

Kiedy moje dziecko zacznie ząbkować?

Przy dziecku czas szybko leci. Czy zastanawiasz się już, kiedy zacznie się ząbkowanie?

W Tommee Tippee wiemy, że wielu nowych rodziców martwi się o to, co jest „normalne” u dziecka i zastanawia się, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Gdyby tylko można było określić, co jest normalne!

Maluszki mogą być bardzo nieprzewidywalne, więc chociaż najczęściej niemowlęta zaczynają ząbkować w 6. miesiącu życia, nie odnosi się to do wszystkich dzieci. Niektóre dzieci rodzą się z zębami (tak wiem, to boli!), a niektóre nie mają zębów aż do pierwszych urodzin. Jest to jednak normalne, ponieważ każde dziecko jest inne.

Istnieją jednak pewne dowody sugerujące, że płeć odgrywa tutaj pewną rolę — zęby wychodzą szybciej u dziewczynek niż u chłopców.

Kiedy wyrzynają się zęby

* Źródło Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne

UŚMIECHNIJ SIĘ

Gdy pojawia się ten pierwszy ząb, jedną niezmienną kwestią jest zwykle kolejność, w jakiej wyrzynają się zęby u niemowląt. To zazwyczaj dwa środkowe siekacze wychodzą najpierw na dolnym dziąśle, a następnie dwa górne (oznaczają ten uroczy nowy uśmiech!). Następnie dwa kolejne, jeden po każdej stronie pierwszych dwóch. Potem wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe i kły, najpierw znowu na górze, następnie na dole. NA KONIEC pojawiają się wielkie zęby na samym tyle, drugie zęby trzonowe (często po drodze sprawiają odrobinę kłopotów).

Do momentu, gdy Twoje dziecko ukończy dwa i pół roku życia, powinno mieć pełen zestaw dwudziestu zębów — dziesięć na górze i dziesięć na dole. Zęby te utrzymują się aż do ukończenia przez dziecko około sześciu lat.

Zabranie dziecka na pierwszą wizytę u dentysty około pół roku po wyrżnięciu się pierwszych zębów to świetny pomysł. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ząbkowania Twojego dziecka, jest to idealny moment na ich zadanie.

Masz jeszcze pytania dotyczące tego, w jakim wieku dzieci zaczynają ząbkować? Następujące strony mogą również okazać się przydatne:

Czy moje dziecko ząbkuje?

Jak mogę pomóc mojemu ząbkującemu dziecku?

Nie wszystkie dzieci mają wszystkie objawy ząbkowania, ale może rozpoznasz jakiś z nich...
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj