Menu

Jakich pokarmów nie należy podawać dziecku?

Pokarmy, których nie należy podawać dziecku to między innymi:

Sól

Nie dodawaj jej do żadnych posiłków przygotowywanych dla dziecka. Unikaj kostek rosołowych i sproszkowanych sosów. Kiedy dziecko zacznie jeść to samo, co pozostali domownicy, pamiętaj, aby podczas gotowania nie dodawać soli. W większości sklepów możesz też kupić kostki rosołowe o niskiej zawartości soli.

Cukier

Łatwo jest przyzwyczaić się do dawania dziecku czegoś słodkiego po posiłku. Jednak zwalczenie tego nawyku w późniejszym okresie jest już znacznie trudniejsze – nie mówiąc o narażeniu zębów dziecka na przedwczesną próchnicę.

Miód

Ponieważ w miodzie mogą znajdować się bakterie chorobotwórcze, nie zaleca się wprowadzania go do menu dziecka do czasu ukończenia przez nie pierwszego roku życia.

Całe orzechy

Ze względu na niebezpieczeństwo zadławienia, nie są zalecane dla dzieci poniżej piątego roku życia.

Pokarmy niskotłuszczowe

Tłuszcze są ważnym elementem diety dziecka i źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Stymulują również wzrost.

Powszechne alergeny

Może się zdarzyć, że Twoje dziecko jest uczulone na jakiś rodzaj produktów żywnościowych. Najczęstszymi z nich są: mleko krowie, jaja, pszenica i gluten, orzechy, nasiona, ryby i skorupiaki. Nigdy nie wprowadzaj tego typu pokarmów przed upływem szóstego miesiąca życia dziecka. Na późniejszym etapie wprowadzaj je pojedynczo i obserwuj ewentualną reakcję.

Bezpieczne początki jedzenia

Jak przejść z dzieckiem na właściwe posiłki?

Każdy maluch ma inny apetyt…
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj