Menu

Czy mogę pomóc mojemu ząbkującemu dziecku?

Praktyczne wskazówki i porady, które pomogą maluchowi przejść przez ząbkowanie

Na widok cierpiącego dziecka każdemu łamie się serce. Pewnie dlatego wymyślono tak wiele sposobów na łagodzenie bólu ząbkujących maluchów.

Tommee Tippee ma dla Ciebie zbiór najważniejsze z nich. Miej jednak na uwadze, że to, co sprawdza się u jednej mamy, drugiej może zupełnie nie leżeć – wypróbuj kilka sposobów i znajdź ten, który najlepiej pasuje Twojemu dziecku. Nie będziesz miała wątpliwości, kiedy znajdziesz skuteczne rozwiązanie!

Ice Ice Baby

Ból złagodzi wszystko, co chłodne. Bądź kreatywna, szukając pomocy dla ząbkującego dziecka. Dobrym pomysłem będzie podanie mu do gryzienia zamrożonych owoców lub warzyw. Zadbaj tylko o to, żeby kawałki były na tyle duże, aby dziecko się nie zadławiło. Idealna będzie zamrożona marchewka lub banan.

Ulgę może również przynieść wyjęty prosto z lodówki jogurt lub przecier jabłkowy albo stare dobre lody na patyku.

Na rynku jest też dostępnych wiele modeli gryzaczków i smoczków, jednak niektóre mamy najbardziej ufają czystej szmatce lub łyżce trzymanej kilka godzin w lodówce i położonej na dziąsła malucha.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku

POD NACISKIEM

Jeśli Twoje dziecko ząbkuje, z pewnością zobaczysz, jak desperacko szuka czegoś, co mogłoby zagryźć, aby złagodzić bolące punkty na dziąsłach. Pomocny może się okazać gryzaczek. Zobaczysz, że niektóre modele – na przykład naszej marki – mają nierówną powierzchnię zaprojektowaną po to, by masować drobne i delikatne dziąsła dziecka.

Gryzaczek nie działa? Spróbuj potrzeć dziąsła czystym palcem, zimną czystą szmatką lub nawet ciasteczkiem na ząbkowanie.

A KUKU

Zabawianie ząbkującego dziecka i poświęcanie mu wiele większej uwagi może pomóc mu zapomnieć choć na chwilę o bolącej buzi. Spróbuj poczytać maluchowi jego ulubioną książeczkę, pobawić się w jego ulubioną zabawę lub po prostu zabrać go na spacer lub przejażdżkę samochodem – byle tylko mogło myśleć o czymś innym niż o bolących dziąsłach.

POMOC Z APTEKI

W aptece znajdziesz wiele żeli na ząbkowanie – do zastosowania albo bezpośrednio na dziąsła albo na gryzaczek. Niektórym maluchom może to przynieść chwilową ulgę (przeważnie żel szybko zmywa ślinienie!). Miej na uwadze, że tego rodzaju produkty zawierają miejscowy środek znieczulający, w związku z czym powinny być używane jedynie sporadycznie. Znieczulanie, podobnie jak paracetamol czy ibuprofen, to ostateczność. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, porozmawiaj z lekarzem dziecka.

Kostki lodu

ALTERNATYWY

Ankieta, którą niedawno przeprowadziliśmy na Facebooku wśród „naszych” mam, ujawniła wiele innych sposobów na ząbkowanie. Oto niektóre z nich:

  • homeopatyczne granulki na bolesne ząbkowanie;
  • bransoletka lub naszyjnik z bursztynu;
  • biżuteria na ząbkowanie noszona przez mamy i gryziona przez dzieci;
  • pocieranie dziąseł obranym ze skórki imbirem;
  • kostki zamrożonego mleka matki.

Niektóre mamy ręczą za te metody, dla innych są to tylko przesądy – gorąca debata trwa. My życzymy Ci powodzenia w poszukiwaniu sposobu, który sprawdzi się w przypadku TWOJEGO dziecka. Będzie nam bardzo miło, jeśli swoim odkryciem podzielisz się z nami na Facebooku.

Jeśli zmagasz się z ząbkowaniem swojego malucha, pomocne mogą też okazać się następujące artykuły:

Kiedy moje dziecko zacznie ząbkować?

Czy moje dziecko ząbkuje?

Nie wszystkie dzieci mają wszystkie objawy ząbkowania, ale może rozpoznasz jakiś z nich...
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj