Menu

Co powinnam jeść, gdy karmię piersią?

Jedzenie za dwóch jest nadal aktualne, gdy karmisz piersią

Mimo że nie jesteś już w ciąży, jeśli karmienie piersią będzie podstawowym źródłem pokarmu dla Twojego dziecka, nadal będziesz jadła za dwoje.

Pocieszające jest to, że w tym czasie możesz jeść nieco więcej niż zwykle – produkcja mleka powoduje spalanie około 400 kalorii dziennie. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o Twoje menu podczas karmienia dziecka piersią, jest zbilansowana dieta.

Jeżeli zastanawiasz się, co jeść podczas karmienia piersią, Tommee Tippee ma dla Ciebie przydatną listę:

  • Przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie – aby przyjąć wszystkie ważne witaminy i składniki odżywcze.
  • Dużo błonnika (np. w postaci pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, płatków zbożowych, fasoli i soczewicy) może pomóc w zaparciach i innych problemach z jelitami, które często pojawiają się po urodzeniu dziecka.
  • Białko (które znajdziesz w takich produktach, jak chude mięso, kurczak, jajka i ryby) to doskonały składnik odżywczy zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego malucha. Ryby są wyjątkowo cenne – zaleca się dwie porcje tygodniowo.
  • Produkty bogate w wapń, takie jak mleko, ser i jogurt, są ważnym składnikiem diety kobiety karmiącej piersią.
  • Duże ilości płynów. Chociaż nie podaje się ściśle określonej ilości, zawsze dobrze jest pić dużo napojów – niesłodzonych i bez kofeiny. Dobrze jest też mieć w zasięgu ręki wodę, ponieważ karmienie piersią bardzo pobudza pragnienie.
  • Produkty bogate w żelazo. Matki karmiące piersią potrzebują takiej samej ilości żelaza, jak podczas ciąży. Chociaż na ilość żelaza w mleku nie wpływa to, ile żelaza dostarczasz sobie wraz z pożywieniem, ważne jest, aby dla własnego zdrowia utrzymywać odpowiedni poziom tego pierwiastka. Pomaga uniknąć anemii i związanych z nią problemów zdrowotnych. Preferowanym źródłem żelaza dla matek karmiących piersią jest czerwone mięso – żelazo zawarte w mięsie jest bardzo łatwo wchłaniane przez organizm.

Jest też ważne, aby w ramach diety w tym okresie życia zwrócić uwagę na to, czego nie należy jeść, kiedy karmisz piersią. Oto kilka produktów, które nie powinny się znajdować w Twoim jadłospisie:

Tłusta ryba

Więcej niż dwie porcje tłustej ryby (makrela, sardynki, pstrąg, świeży tuńczyk) mogą być szkodliwe, ponieważ zawierają niewielkie ilości zanieczyszczeń. Należy również unikać spożywania rekina i innych egzotycznych ryb, ponieważ zawierają one rtęć.

Kofeina

Kawa, herbata, czekolada, napoje gazowane, napoje energetyczne i niektóre leki zawierają kofeinę, która może zaszkodzić dziecku i je pobudzić. Spożycie kofeiny powinno być okazjonalne, a na pewno nie codzienne.

Orzechy

Istnieją sprzeczne opinie dotyczące orzechów i innych mocno uczulających pokarmów. Wiele osób uważa, że należy ich unikać, zwłaszcza jeśli w rodzinie ma się historię alergii. Istnieje jednak tendencja, która sugeruje, że obecność orzechów w diecie może przyczynić się do rozwoju ekspozycji na alergen, a w rezultacie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka alergii. Aby uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z lekarzem.

Zioła

Należy unikać niektórych herbat i leków ziołowych – na wszelki wypadek zawsze zapoznaj się z etykietą. Herbarty zawierające składniki używane do gotowania, takie jak koper włoski, rumianek i mięta pieprzowa, na ogół nadają się do spożycia.

Inne leki

Aspiryna, kodeina, fenylefryna i gwajafenezyna nie są zalecane. Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leku zastępczego.

Zrównoważona dieta powinna zapewnić wszystko, czego potrzebujecie Ty i Twoje dziecko. Jeśli jednak brakuje Ci codziennego nasłonecznienia, jednym z najlepszych suplementów diety dla kobiet karmiących jest witamina D. Szukaj w aptekach witaminy D przeznaczonej dla karmiących mam.

Najważniejsze pytania dotyczące karmienia piersią

Obalanie mitów dotyczących karmienia piersią

Próbowałam codziennie i nagle, kiedy miał około ośmiu tygodni, udało się. Była to nie lada niespodzianka.
Przeczytaj historię Julianny

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj