Menu

Czy ta kupka jest normalna?

Przeanalizujmy fakty. Jest wiele wątpliwości na temat kupki dziecka.

Dziecięca kupka zaskoczy Cię nie raz – kolorem, konsystencją, zapachem… Zostań ekspertem w jednym z tych tematów, które najczęściej powracają w rozmowach świeżo upieczonych rodziców. Dowiedz się, co jest normalne, a co powinno budzić niepokój.

Kupka. Coś, o czym się nie myśli, a na pewno nie mówi, zanim nie zostanie się rodzicem. A teraz to nie tylko gorący temat rozmowy, ale zastanawianie się nad tym, czy kolor, konsystencja, zapach lub częstotliwość jest normalna, zaczyna doprowadzać Cię do szału!

Kupka dziecka przyjmuje różne odcienie i formy, i potrafi zadziwić nawet najbardziej doświadczonych rodziców. Pomożemy Ci oswoić „pieluchowe” wyzwania…

Pierwsza kupka dziecka

Jednym z najbardziej niezwykłych stolców dziecka jest jego pierwsza kupka. Jest to coś, co nazywa się smółką – substancją, na którą składa się wszystko to, co mama spożyła, gdy dziecko było w jej łonie. Ta kupka ma kolor ciemnozielono-czarny i jest bardzo lepka, co może utrudnić wytarcie dziecka. Tak, wygląda jak coś, czym asfaltuje się drogi – jest to całkiem normalne i może trwać co najmniej kilka dni.

Kupka dziecka karmionego piersią

Po ustaniu smółki kupka dziecka zacznie zmieniać kolor na jaśniejszą zielono-czarną, a następnie żółtą barwę. Często jest ona dosyć jasna. Zmieni się również konsystencja, od lepkiej do ziarnistej, a nawet luźnej. Powinna być miękka i łatwa do wydalenia. Największą niespodzianką dla nowych rodziców jest często zapach, ponieważ jest on o wiele lepszy niż można by się tego spodziewać – to dodatkowa zaleta karmienia piersią!

Kupka dziecka karmionego butelką

Mleko modyfikowane jest dziecku nieco trudniej strawić niż mleko z piersi, co powoduje niewielkie różnice w kupce dziecka. Kupka dziecka karmionego butelką może być większa niż dziecka karmionego piersią. Jeśli chodzi o kolor, można oczekiwać, że kupka będzie blado-żółta lub żółtawo-brązowa i będzie mieć mocniejszy zapach. Twój system na zużyte pieluszki powinien jednak pomóc utrzymać te paskudne zapachy w zamknięciu.

Kupka dziecka przy wprowadzaniu pokarmów stałych

Wszystko ulega zmianie! Dzięki stałym pokarmom kupka Twojego dziecko staje się większa i grubsza. To coś bardziej podobnego do tego, czego można się spodziewać u dorosłej osoby. I niestety kupki będą miały dużo gorszy zapach! Zauważysz, że różne pokarmy mają różny wpływ na kupkę. Czasami można zobaczyć kolor kupki, który odzwierciedla to, co podano dziecku do jedzenia. Zaobserwujesz również, że niektóre ciężkostrawne pokarmy przechodzą przez dziecko natychmiast. Zmieni się to wraz z upływem czasu, w miarę przyzwyczajania się dziecka do różnego rodzaju pożywienia. W międzyczasie będziesz się zastanawiać, co to są te dziwne małe czarne kawałki (WSKAZÓWKA: to prawdopodobnie ten banan).

Odrzutowa kupka

Tak, Twoje dziecko może osiągnąć niespotykaną siłę podczas robienia kupki! Nie zdziw się, jeśli kupka, na którą czekałaś dłużej niż zwykle, wyjdzie z pieluszki.

Na co należy zwracać uwagę w kupce dziecka

Wiesz już, że kupka przyjmuje różne kształty i rozmiary (nie wspominając o zapachach i kolorach). Z tego powodu czasami trudno jest stwierdzić, gdy coś jest nie tak. Niemniej jednak jest kilka objawów mogących oznaczać większy problem, na które należy uważać:

  • Biegunka — płynna lub nawet nagła biegunka może być objawem ząbkowania lub uczulenia. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie infekcji lub innych problemów medycznych.
  • Zaparcia – niektóre niemowlęta nie robią kupki tak często jak inne dzieci (zwłaszcza jeśli są karmione butelką). Jeśli jednak Twoje dziecko naprawdę się zmaga, płacze, a jego kupka wygląda jak odchody królika, należy skontaktować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli w kupce dziecka znajduje się krew. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik Jak często moje dziecko powinno robić kupkę.
  • Krew – krew w stolcu dziecka jest zwykle objawem zaparcia i można temu łatwo zaradzić. Niemniej jednak, aby się upewnić, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
  • Zielona kupka – zielona kupka jest normalna u noworodków, ale może być oznaką infekcji u starszych dzieci. U niemowląt karmionych piersią jest to często oznaka tego, że piją one całe mleko pierwszej fazy, ale nie otrzymują odżywczego mleka drugiej fazy.
  • Blada kupka – bardzo blada kupka jest oznaką żółtaczki, która jest powszechna u noworodków. Jeśli jednak trwa ona dłużej niż kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli kiedykolwiek nadchodzi moment, w którym dociera do Ciebie, jak bardzo zmienia się życie, kiedy jest się rodzicem – to może być właśnie teraz! Ta kupka po prostu stała się prawdziwa.

Jak często moje dziecko powinno robić kupkę?

Jak zmienić pieluchę

Czy myśl o zmianie pieluszek spędza Ci sen z powiek?
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj