Menu

Czy moje dziecko ząbkuje?

Na co zwracać uwagę

Ząbkowanie to prawdziwy rytuał przejścia dla każdego maluszka. Polega na ruchach zębów i ich przebijaniu się przez dziąsła. Nie powinno więc nas dziwić, że w tym czasie dziecko odczuwa ból, a rodzice stres.

Czekając na perlistą biel mleczaków maluszka, każdy niepokojący symptom można zbyt łatwo zakwalifikować jako objaw ząbkowania. Aby pomóc Ci w odróżnieniu oznak ząbkowania od innych symptomów, Tommee Tippee ma dla Ciebie specjalny poradnik. Nie u każdego dziecka występują wszystkie objawy ząbkowania, ale kiedy zauważysz któryś z nich…

Podwyższona temperatura

Klasycznym objawem ząbkowania jest lekko podwyższona temperatura. Możesz mieć wrażenie, że nie wypuszczasz dziecięcego termometru z ręki, jednak mierzenie temperatury jest ważne – nie powinna przekraczać 38°C (niżej dowiesz się dlaczego).

Jeszcze więcej śliny

Intensywne ślinienie to typowy objaw ząbkowania – dziąsła produkują dodatkowe ilości śliny, aby pomóc zębom przebić się na zewnątrz. Przygotuj spory zapas śliniaczków!

Czy moje dziecko ząbkuje?

CZERWONA BUZIA

Na skutek powstawania nadmiaru śliny i całego zamieszania związanego z przebijaniem się zębów na twarzy dziecka może pojawić się wysypka i wypieki.

CZERWONO W BUZI

Jeśli uda Ci się zajrzeć do buzi maluszka, zapewne dostrzeżesz oznaki bolących dziąseł. Mogą to być nawet maleńkie pęcherze lub lekkie krwawienie w miejscach, które dziecko drapie, próbując złagodzić ból.

CZERWONA PUPKA

W związku z nadmiarem śliny podczas ząbkowania kupka dziecka może mieć bardziej rzadką konsystencję. Ma ona także bardziej kwasowy odczyn, co może powodować ból pupki maluszka. Auć!

Czy moje dziecko ząbkuje?

GRYZIENIE WSZYSTKIEGO, CO WPADNIE W RĘCE DZIECKA

Twój maluszek wkłada do buzi dosłownie wszystko – zabawki, łyżkę, piąstkę? Podczas ząbkowania gryzienie może przynieść chwilową ulgę, nie ma więc co się dziwić. Dobry gryzaczek może natomiast oszczędzić Twoje palce i klucze do samochodu.

Brak apetytu

Komu chce się jeść, kiedy coś boli? Przez jakiś czas Twoje dziecko najpewniej nie będzie miało apetytu. Zadbaj wtedy o dobre nawodnienie organizmu maluszka i spróbuj skusić go na zimny smakołyk (np. lody na patyku), aby ukoić nabrzmiałe dziąsła.

Marudzenie

Rozdrażnione, niespokojne i w złym humorze? Nie ma się co dziwić! Zresztą może się okazać, że Ty czujesz się podobnie – mniej śpisz, a dziecko wymaga więcej uwagi.

O ile wymienione wyżej symptomy zwykle wskazują na ząbkowanie, kolejne mogą być także oznaką poważniejszego problemu. Miej zatem oczy szeroko otwarte, ufaj swojemu instynktowi i zasięgaj opinii lekarza, kiedy masz wątpliwości:

Wymioty i biegunka

Mogą być niepożądanym, ale naturalnym efektem ubocznym intensywnego ślinienia się. Jednak równie dobrze może być to oznaka infekcji żołądka. Jeśli złe samopoczucie dziecka się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem.

Ból uszu

Jeśli Twój maluszek ciągle łapie się za uszy, może cierpieć na ból uszu spowodowany intensywnymi ruchami szczęki. Jeśli taki stan się utrzymuje, pogarsza lub wydaje się utrudniać słyszenie, może oznaczać infekcję ucha. W takiej sytuacji musisz udać się do lekarza.

Gorączka

Temperatura 38°C i wyżej oznacza gorączkę. O ile niewielki wzrost temperatury jest normalnym objawem ząbkowania, gorączka to zwykle symptom innej choroby – zatem udaj się z dzieckiem do lekarza.

Kaszel

Kaszel to częsty towarzysz ząbkowania. Pojawia się ze względu na nadmierne ilości śliny i śluzu spływającego do gardła dziecka. Jeśli jednak jest uporczywy i towarzyszą mu inne objawy, takie jak wysoka temperatura, należy skontaktować się z lekarzem.

Tak więc trzymaj się, mamo! Nawet jeśli masz wrażenie, że ząbkowanie będzie trwać wiecznie, jest to na szczęście tylko etap przejściowy.

Tymczasem zapraszamy na inne strony, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy Twoje dziecko ząbkuje.

Kiedy moje dziecko zacznie ząbkować?

Jak mogę pomóc mojemu ząbkującemu dziecku?

Garść porad i wskazówek, jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania.
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj