Menu

Jak rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych u dziecka?

Masz już za sobą etap zmywania papek ze ściany i zbierania jogurtu z dywanu. Czas więc zaprosić maluszka do stołu, aby spożywał posiłki wspólnie z rodziną. Należy to uczcić, prawda?

Kiedy dziecko ma 9-12 miesięcy, zwykle jest przyzwyczajone do różnych smaków i konsystencji posiłków. Jest też gotowe na nowe smakowite kombinacje, jakie oferują mu właściwe posiłki. Menu dziecka obejmuje już takie potrawy, jak zapiekanka z kurczaka, pasztecik rybny, jajecznica i spaghetti bolognese – wystarczy je trochę rozdrobnić, aby pomóc maluchowi łatwiej sobie z nimi poradzić. Na początek polecamy skorzystanie z kilku naszych przepisów. Oprócz stałych pokarmów dzieci nadal potrzebują ok. 500 ml mleka dziennie, aby dobrze się rozwijać.

Dobre źródła białka

Podczas przygotowywania nowych dań puść wodze fantazji. Zacznij dodawać produkty bogate w białko (takie jak mięso, ryby, kurczak, jogurt naturalny i soczewica), niektóre węglowodany (np. ryż i makaron) oraz zdrowe tłuszcze (takie jak jogurt naturalny i ser), podając je z pysznymi owocami i warzywami. Pamiętaj jednak, że ciągle jest za wcześnie na sól, cukier i miód.

Po wprowadzeniu pokarmów stałych menu dziecka będzie przypominać zwyczajowe trzy posiłki:

Dzień 1 Dzień 2 Dzień 3
Śniadanie Kaszka z jabłkiem i rodzynkami Morela i śliwka suszona Jogurt z gruszką i jagodami
Obiad Papka z marchewki i słodkiego ziemniaka plus tarty ser > Potrawka z ciecierzycą i warzywami > Pasztecik ze słodkim ziemniakiem i rybą >
Podwieczorek Ratatouille z kurczakiem > Ugniecione pieczone ziemniaki z tuńczykiem Chili con carne >
Pora snu Karmienie mlekiem Karmienie mlekiem Karmienie mlekiem

Może się okazać, że maluszek chce już trzymać łyżeczkę i próbować jeść samodzielnie. Jest to oczywiście powód do wielkiej radości, oznacza jednak równie wiele bałaganu. Dziecko jest też gotowe do brania niektórych rodzajów jedzenia do ręki – tosta, makaronu, paluszków, pokrojonych warzyw i owoców. Zapewnij dziecku dużą różnorodność produktów i obserwuj, co z tego wyniknie!

Pamiętaj jednak, że choć zachęcanie do samodzielnego jedzenie jest jak najbardziej wskazane, ze względu na ryzyko zadławienia podczas posiłku nie wolno zostawiać dziecka samego. Zobacz nasz poradnik bezpieczeństwa, aby odświeżyć sobie najważniejsze kwestie związane z bezpiecznym karmieniem dziecka.

Po czym poznać, że dziecko jest najedzone?

Jakich pokarmów nie należy podawać dziecku?

Papki to dla Ciebie pestka? Świetnie, teraz czas na miksowanie…
Czytaj więcej

Wygląda na to, że jesteś w innym kraju Czy chcesz zmienić wersję strony?

Zignoruj