Więź dziecka z tatą
Jest wiele sposobów na zacieśnienie więzi dziecka z tatą — od robienia śmiesznych min po kontakt skóra do skóry.
Niezależnie od tego, czy wprost nie możesz doczekać się dziecka, czy stresuje Cię perspektywa bycia tatą, odnalezienie się w tej roli może zająć trochę czasu. Będą tacy, od których usłyszysz, że niewiele możesz zrobić. Jednak Tommee Tippee wie, że jest wiele sposobów na budowanie więzi taty z dzieckiem – niezależnie od tego, jak karmi je jego mama. Oto kilka naszych rad:
Kontakt „skóra do skóry”
Bliski kontakt z noworodkiem w pierwszych chwilach jego życia to niesamowite doświadczenie. Nie wstydź się – zdejmij koszulę i przytul swoje dziecko jeszcze na sali porodowej. Nigdy nie jest za wcześnie na budowanie tej wyjątkowej więzi.
Nocna warta
Wzięcie na siebie obowiązku nocnego karmienia oznacza więcej spędzonego z dzieckiem czasu dla Ciebie i więcej odpoczynku dla Twojej partnerki! Jeśli dziecko jest wyłącznie karmione piersią, możesz pomóc, zanosząc malucha mamie i masując jego plecki po jedzeniu, aby mu się odbiło.
Masaż dziecka
Masaż to doskonały sposób na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Przy okazji pomaga maluszkowi się uspokoić. Na początek połóż dziecko na płaskiej powierzchni i delikatnie rozetrzyj w dłoniach oliwkę, aby je rozgrzać. Śpiewaj i mów do dziecka, aby je rozbawić. Zacznij je delikatnie masować. Obserwuj reakcje dziecka – jeśli widzisz, że nie czuje się komfortowo, masuj je lżej.
Zabawa w kangura
Zamiast dużego wózka, korzystaj z nosidełka i trzymaj dziecko blisko siebie. Zapewni mu to więcej ciepła i pomoże zacieśnić więź z tatą. Niezależnie od tego, czy idziesz na spacer, krzątasz się po domu, czy ładujesz zmywarkę, docenisz, o ile łatwiej będzie Ci się poruszać!
Głupie miny
Rozbaw dziecko, strojąc przed nim najgłupsze miny, na jakie Cię stać. Może właśnie Twoje wygłupy przyniosą ten upragniony pierwszy uśmiech?
leżakowanie
Nie brzmi jak wymarzony plan na wolną chwilę, ale powinieneś zgłosić się na ochotnika! To nie tylko rytuał przejścia dla świeżo upieczonego rodzica, ale również świetna okazja, aby pośmiać się i „pogadać” ze swoim dzieckiem.
Sportowa prasówka
Nigdy nie jest za wcześnie na czytanie dziecku. Słuchanie Twojego głosu stymuluje jego zainteresowanie dźwiękami i pomaga rozwinąć ważne umiejętności słuchania. Na tym wczesnym etapie dziecku jest obojętne, czy czytasz mu bajkę dla maluchów czy dogłębną analizę z dodatku sportowego – liczy się Twój kojący głos. Bierz maluszka w ramiona i czytaj mu na głos.