Radosnego picia!

Proste wskazówki dotyczące tego, co i ile powinno pić Twoje dziecko

Noworodki otrzymują wszystkie płyny, jakich potrzebuje ich organizm, z mleka matki lub mleka modyfikowanego. Jednak kiedy zaczynają przyjmować stały pokarm, zmniejsza się ich apetyt na mleko, dlatego warto rozważyć dodatkowe formy nawadniania – tym bardziej, że aktywność maluchów wzrasta. Przedstawiamy najlepsze sposoby na to, aby zadbać o dobre samopoczucie Twojego dziecka, zapewniając mu odpowiedni poziom nawodnienia – od pierwszych łyków po rozwój umiejętności samodzielnego picia.

Karmienie piersią
od urodzenia do ok. 6 miesiąca życia

Co powinno pić moje dziecko?

Jedynie mleko matki lub mleko modyfikowane – w zależności od możliwości.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dziecko do 6 miesiąca życia nie powinno pić nawet wody, w szczególności jeśli jest karmione wyłącznie mlekiem matki; jednak w gorących strefach klimatycznych niektóre matki podają dzieciom odrobinę wody.

Jeśli karmisz piersią, nie masz możliwości określenia, ile pokarmu otrzymuje Twoje dziecko. Szybko jednak nauczysz się rozpoznawać wysyłane przez dziecko sygnały i będziesz wiedzieć, kiedy jest głodne, a kiedy w pełni najedzone. Upewnij się tylko, że masz w domu spory zapas pieluch jednorazowych – zużycie przez dziecko około sześciu pieluch dziennie to norma.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, do skończenia 6 miesiąca życia będzie potrzebowało około 150–200 ml mleka na 1 kg masy ciała każdego dnia – i wielu pieluch, podobnie jak dziecko karmione piersią.

Jaki rodzaj butelki lub kubka jest najlepszy?

Najlepiej sprawdza się butelka z końcówką przypominającą sutek. Pomaga to dziecku zassać ustnik i ułatwia naturalne przejście od karmienia piersią do karmienia butelką.

Do picia innych niż mleko napojów lepszy będzie kubek z odczepianymi rączkami zaopatrzony w ustnik lub słomkę. Najpewniej przyda Ci się też zawór zabezpieczający przed rozlaniem – nauka samodzielnego picia to dość „brudna robota”. Upewnij się jednak, że zawór jest zdejmowany. Po zdjęciu zaworu (kiedy być może znajdziesz czas na jego wysuszenie!) Twoje dziecko może używać kubka do ćwiczenia „dorosłego” picia, ponieważ nie będzie już mogło ssać. Takie picie angażuje inne mięśnie i korzystnie wpływa na rozwój jamy ustnej dziecka.

Polecane dla Ciebie

tommee tippee
Butelka Easi-Vent

Dowiedz się więcej

tommee tippee
Kubek Pierwszy z uchwytami 4m+

Dowiedz się więcej

Odstawienie od piersi i ćwiczenie umiejętności picia
od ok. 6 do ok. 12 miesiąca życia

Co powinno pić moje dziecko?

Przede wszystkim mleko matki lub mleko modyfikowane – w zależności od możliwości.

Dopuszcza się podawanie dziecku w czasie, kiedy nie jest karmione, niewielkich ilości wody – lepiej z kranu lub filtrowanej niż butelkowanej. Twoje dziecko nie będzie potrzebowało jej wiele – dosłownie kilka łyków – ale dobrze jest przyzwyczajać je do smaku wody i uczyć picia z kubka.

Możesz też podawać dziecku rozcieńczone soki owocowe (proporcja soku do wody 1:10), ale zdecydowanie unikaj napojów gazowanych i słodzonych.

Ile powinno pić moje dziecko?

Od 6–9 miesiąca życia dziecko potrzebuje około 500–600 ml mleka dziennie. Kiedy kończy pierwszy rok życia, jego zapotrzebowanie spada do 400 ml.

Jeśli karmisz piersią, przez pierwsze kilka miesięcy utrzymuj tę samą częstotliwość karmienia. Kiedy maluch będzie gotowy, sam zrezygnuje z karmienia. Po prostu ufaj swojemu matczynemu instynktowi i wypatruj wysyłanych przez dziecko sygnałów.

Jaki rodzaj butelki lub kubka jest najlepszy?

Do picia mleka najlepiej sprawdza się butelka z końcówką przypominającą sutek. Pomaga to dziecku zassać ustnik i ułatwia naturalne przejście od karmienia piersią do karmienia butelką.

Do picia innych niż mleko napojów lepszy będzie kubek z (odczepianymi) rączkami zaopatrzony w ustnik lub słomkę. Najpewniej przyda Ci się też zawór zabezpieczający przed rozlaniem – nauka samodzielnego picia to dość „brudna robota”. Upewnij się jednak, że zawór jest zdejmowany. Po zdjęciu zaworu (kiedy być może znajdziesz czas na jego wysuszenie!) Twoje dziecko może używać kubka do ćwiczenia „dorosłego” picia, ponieważ nie będzie już mogło ssać. Takie picie angażuje inne mięśnie i korzystnie wpływa na rozwój jamy ustnej dziecka.

Polecane dla Ciebie

tommee tippee
Kubek niekapek „Easy Drink”
6m+

Dowiedz się więcej

tommee tippee
Kubek niekapek ze słomką „Easy Drink”
6m+

Dowiedz się więcej

Samodzielność
powyżej 12 miesiąca życia

Co powinno pić moje dziecko?

Oczywiście dziecko powyżej 12 miesiąca życia nadal może być karmione piersią, ale teraz możesz wprowadzić do jego diety pełnotłuste mleko krowie, a nawet pasteryzowane mleko kozie lub owcze – jeśli stawiasz na różnorodność.

W czasie posiłków możesz też podawać dziecku wodę lub rozcieńczone soki owocowe.

Staraj się unikać napojów gazowanych, gorących i sztucznie słodzonych.

Ile powinno pić moje dziecko?

Dziecko w wieku 1–3 lat powinno pić około 1 litra płynów dziennie.

Około 350–400 ml powinno stanowić mleko. Jeśli Twój maluch nie chce przejść na krowie mleko, na początek można je mieszać z mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym.

Pozostałe zapotrzebowanie na płyny można wypełnić wodą, rozcieńczonymi sokami (nie więcej niż 120–180 ml dziennie) lub zupkami.

Dobrze jest mieć w ciągu dnia pod ręką wodę lub oferować ją dziecku zawsze, kiedy pijesz ją Ty.

Jaki rodzaj butelki lub kubka jest najlepszy?

Jeśli Twoje dziecko jest gotowe, to dobry wiek, aby przeszło z butelek ze smoczkiem na kubki.

Twój maluch może mieć już preferencje dotyczące picia z dzióbka lub przez słomkę. Możesz też zaproponować mu kubek ze sportowym ustnikiem – poczuje się bardziej „dorośle”! Już wkrótce bobas może zresztą bez problemu pić z otwartego kubka. W tym wieku chodzi po prostu o znalezienie takiego sposobu picia, które będzie dobre dla obu stron.

Użyteczny nadal może okazać się zawór zabezpieczający przed rozlaniem, możesz też postawić na kubki, które nadają się do mycia w zmywarce – Twoje dziecko będzie teraz dużo bardziej ruchliwe i nie będziesz chciała spuszczać go z oka.

Polecane dla Ciebie

tommee tippee
Bidon ze słomką „Active”
12m+

Dowiedz się więcej

tommee tippee
Bidon Łyczek „Active Drinking”
12m+

Dowiedz się więcej

tommee tippee
Bidon sportowy „Active Sports”
12m+

Dowiedz się więcej

Sugestie i wskazówki

Zapewnienie dziecku odpowiedniego poziomu nawodnienia i pomaganie mu w rozwinięciu umiejętności samodzielnego picia nie zawsze jest łatwe. Często jest to też „brudna robota”! Podobnie jak w przypadku nauki innych umiejętności, niektóre maluchy przechodzą od picia z butelki do picia z kubka bez żadnych problemów, a innym przychodzi to znacznie trudniej. Niektóre dzieci uwielbiają pić wodę, inne jej nie znoszą. Oto kilka cennych sugestii i wskazówek dotyczących największych trudności w zapewnieniu bobasowi odpowiedniego poziomu nawodnienia i dobrego samopoczucia:

Pomoc dziecku w trzymaniu butelki

 • Spróbuj użyć butelki z końcówką przypominającą sutek – to sprzyja naturalnemu karmieniu
 • Jeśli uzupełniasz odżywianie dziecka karmieniem piersią, podawaj dziecku butelkę w innej pozycji
 • Kiedy zobaczysz u dziecka zniechęcenie lub niepokój, przerwij karmienie i spróbuj uspokoić dziecko, zanim ponownie podasz mu butelkę
 • Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc partnera – niech on poda dziecku butelkę. Twoja obecność może malucha rozpraszać!
 • Eksperymentuj z temperaturą – unikając oczywiście nadmiernego podgrzewania – pijąc z butelki, dziecko może woleć chłodniejsze płyny niż podczas karmienia piersią
 • Jeśli Twoje dziecko jest wyraźnie niechętne piciu z butelki, zawsze możesz spróbować użyć kubka

Pomoc maluchowi w piciu z kubka

 • Możesz eksperymentować – z zawartością kubka, sposobem podania, porami karmienia i z samym kubkiem...
 • Spróbuj dodać do zawartości kubka wody lub rozcieńczonego świeżo wyciskanego soku – kawałeczki ulubionych owoców dziecka (proporcja 1:10)
 • Możesz też spróbować podgrzać lub schłodzić podawany napój, aby sprawdzić preferencje swojego dziecka. Kostki lodu to często świetna zabawa dla starszych maluchów!
 • Staraj się zawsze mieć kubek pod ręką i proponować go dziecku zawsze, kiedy coś pijesz – w końcu uczą się przez naśladowanie
 • Pozwól bobasowi wybrać kolor i kształt kubka. Możecie też nadać kubkowi imię – w ten sposób dziecko będzie mieć z picia więcej frajdy
 • Daj dziecku do wypróbowania kubek sippee i kubek ze słomką; poćwiczcie też picie przepływającego swobodnie płynu. Po 12 miesiącu życia dzieci mogą też próbować picia z kubków ze sportowym dzióbkiem

Dbanie o zęby dziecka i rozwój jego mięśni jamy ustnej

 • Jeśli rozcieńczasz sok, niech podawany płyn stanowi przede wszystkim wodę (proporcja ok. 1 miarki soku do 10 miarek wody)
 • Unikaj napojów słodzonych i gazowanych lub podawaj je jedynie jako rzadki smakołyk (podobnie jak powinno być w diecie dla dorosłych!)
 • Jako główny napój oferowany dziecku w ciągu dnia bardziej polecamy wodę niż soki
 • Wypróbuj kubek sippee ze zdejmowanym zaworem – będziecie mogli ćwiczyć picie przepływającego swobodnie płynu, a jednocześnie ochronisz dziecko (i mieszkanie) przed pobrudzeniem!

Polecamy

Dostępne w następujących sklepach